Sveicam Pesaha svētkos!

No 22. līdz 30. aprīlim ebreju pasaule atzīmē Pesahu (angliski — Passover). Tie ir vieni no trīs lielākajiem senās Izraēlas svētkiem, kas tiek svinēti par godu ebreju aiziešanai no verdzības Ēģiptē.

Šie svētki liek mums atcerēties un novērtēt kā brīvības, tā tautas vienotības svarīgumu.

Pesaha svētki ir vieni no iemīļotākajiem ebreju ģimenēs, un to centrā ir rituāla maltīte — Seders (Seder). Vārds “Seder” nozīmē — kārtība, tātad šī maltīte ir ļoti kārtīgs, strukturizēts pasākums, kurā tiek lasītas daļas un lūgšanas, kam cauri vijas dziesmas un aktivitātes. 

Rituāla maltīte sastāv no īpašiem ēdieniem, kas tiek gatavoti īpašā veidā. Uz galda klāj vairākus simboliskus ēdienus, no kuriem vissvarīgākais ir maca (matzah) neraudzētā “ciešanu maize”. Seders notiek, ievērojot Hagadā (Haggadah — grāmata, kas stāsta par atbrīvošanos no Ēģiptes verdzības) aprakstīto.

Sedera šķīvja saturs un tā nozīme:

Mārrutki un lapu salāti — to sīvā garša simbolizē verga dzīves rūgtumu

Vārīta ola — dzīvības aplis

Pētersīļi — pavasara gaidīšana un izraēliešu uzplaukums

Harosets (Haroset — ābolu-valriekstu maisījums, ko papildina vīns un garšvielas) — saldums simbolizē brīvības garšu, bet vizuāli atgādina javu un ķieģeļus, ko ebreji izmantoja, būvējot Ēģipti

Apakšstilba kauls — simbolizē jēra upurēšanu Pesaha stāstā

Tāpat Sedera šķīvi papildina:

Maca — neraudzēta maize, kādu ebreji ēda, steigā pametot Ēģipti

Sāls ūdens — simbolizē vergu asaras

Sedera laikā katrs pieaugušais izdzer četras vīna glāzes, kas simbolizē izraēliešu izpirkšanu no ēģiptiešu verdzības. Piektais kauss tiek rezervēts pravietim Elijam cerībā, ka viņš viesosies svētku laikā. Simbolizējot nākotnes izpirkšanu, kauss tiek atstāts neizdzerts.

✡️✡️✡️✡️

Chag Pesach Sameach! 

Lai līksmas Pesaha svinības!

Similar Posts