Noslēgušies “Memoriāla Liepājas ebrejiem–Holokausta upuriem’’ Šķēdē remonta un teritorijas labiekārtošanas darbi
2024. gada vasarā īstenoti nozīmīgi remontdarbi “Memoriālā Liepājas ebrejiem – Holokausta upuriem’’ Šķēdē. Tuvojoties 20. gadskārtai kopš piemiņas vietas atklāšanas, veikts memoriāla remonts, restaurācija un uzturēšana, kā arī Alejas Taisnīgajiem starp tautām labiekārtošana un apzaļumošana. Darbi veikti ar Fonda “Uniting”, Latvijas ebreju kopienas restitūcijas fonda un Liepājas ebreju mantojuma fonda atbalstu.
Ar situāciju iepazīstina atklātā sabiedriskā fonda “Liepājas ebreju mantojums” direktore Ilana Ivanova: “Teju 20 pastāvēšanas gadu laikā Memoriāls Liepājas ebrejiem – Holokausta upuriem, kas atrodas pašā jūras krastā, bija spēcīgi cietis no jūras vējiem un smiltīm, kā rezultātā memoriāla konstrukcijas ilgtermiņa pastāvēšana bija kļuvusi apdraudēta. Lai noteiktu bojājumu apmērus, tika piesaistīts neatkarīgs, sertificēts būvinženieris un veikta objekta apsekošana, kā rezultātā saņēmām Tehniskās apsekošanas atzinumu. Ekspertīzes rezultātā tika konstatēts, ka laukakmeņi Menoras mūrī vairākās vietās ir zaudējuši saķeri ar mūri, kā arī mūra šuves vēja erozijas un lietus ūdens izskalojumu rezultātā ir uz sabrukšanas sliekšņa. Pēc faktu konstatēšanas steidzīgi bija jāpieņem lēmums par visas konstrukcijas remontu un restaurāciju.”
Veiktie remontdarbi ietvēra: teritorijas attīrīšanu, plaisu aizdarīšanu, mūra kārtu demontāžu un pārmūrēšanu, laukakmeņu attīrīšanu un aizsargapstrādi, kā arī izskaloto šuvju atjaunošanu. Tāpat tika konstatēts, ka gar memoriālu nepieciešams izveidot papildus zaļo zonu, kas pasargātu to no smilšu sanesumiem. Teritorijas labiekārtošanas un vides uzlabošanas darbi ietvēra zaļās zonas pagarināšanu, tūju un krūmpriedes stādīšanu, uzrakstu atjaunošanu, bortakmeņu attīrīšanu un stāvlaukuma sakārtošanu. Arī turpmāk ar Fonda “Uniting” atbalstu tiks veikta regulāra teritorijas uzturēšana – granīta pieminekļu mazgāšana, zāles pļaušana, gružu savākšana un citi ikdienas darbi.
Restaurācijas gaitā saglabāta memoriāla idejas autora, tēlnieka Raimonda Gabaliņa oriģinālā iecere, darbi tika veikti sertificēta būvinženiera uzraudzībā, un to izpildes gaitā izmantoti augsti kvalitatīvi materiāli, kas pagarina memoriāla kalpošanas ilgmūžību. Darbi tika uzsākti š.g. 7. maijā, bet pirmais publiskais pasākums memoriālā pēc tā atjaunošanas notika 26. jūnijā 12. Vispasaules Liepājas ebreju Saieta laikā.
Pēdējo gadu laikā Šķēdes memoriāla vietā ir veidojušies spēcīgi smilšu sanesumi, tādēļ nozīmīgu lomu memoriāla saglabāšanā ieņem arī Liepājas valstspilsētas pašvaldības veiktie jūras krasta nostiprināšanas darbi, kuru mērķis ir apturēt krasta eroziju.
“Bez Fonda “Uniting” atbalsta mēs maz ko varētu paveikt – nodibinājuma atbalsts ir nenovērtējams gan šim projektam, gan citiem. Tā kā Fonda dibinātāju senči nāk no Liepājas, mūs vieno gan mīlestība pret šo pilsētu, gan vēlme un izpratne par ebreju mantojuma saglabāšanu Liepājā. Esam no sirds pateicīgi, ka Fonds “Uniting” ir mums blakus – apziņa, ka vēstures mantojuma projektos mums līdzās ir drošs partneris, uz kuru paļauties, ir nenovērtējami svarīga visai kopienai,” piebilst Ilana Ivanova.
Uzziņai:
Šķēdē Otrā pasaules kara laikā notika Liepājas ebreju masveida iznīcināšana. Tieši šeit, Šķēdes kāpās, Baltijas jūras krastā, pārstāja eksistēt gadsimtiem senā Liepājas ebreju draudze. Pēc jaunākās informācijas, masveida ebreju iznīcināšanas rezultātā, no aptuveni 5500 Liepājas ebrejiem holokaustā izdzīvoja tikai 25.
Pirms vairāk nekā 20 gadiem pēc atklātā sabiedriskā fonda „Liepājas ebreju mantojums” iniciatīvas tika organizēts konkurss, dalībniekiem dodot uzdevumu izveidot Memoriālu Šķēdes kāpās kā vienotu vizuālās mākslas, arhitektūras un vides dizaina objektu, kurš atbilstu visiem Jūdaikas kanoniem. Par uzvarētāju atzina Liepājas mākslinieku tēlnieku Raimondu Gabaliņu – projekta „Kadiša” (Kadish) autoru. Memoriālu veido horizontāla Menora (svečturis – viens no Jūdaisma simboliem), kas izklāta ar skaldītu Kurzemes laukakmeni. Gaismekļi veidoti kā milzīgi granīta pīlāri ar ivritā iegravētiem uzrakstiem. Šķēdes memoriāla izveidē piedalījās vēsturnieki, ģeodēzisti, celtnieki, vides eksperti, arhīvu un muzeju darbinieki. Memoriāla atklāšana notika 2005. gada 4. jūnijā.